Město Nové Dillí
Nejdříve si napíšeme pár slov obecně o Dillí, pod které Nové Dillí spadá. Dilí je po Mumbai (dříve Bombaj) největším městem Indie. Má kolem 12 milionů obyvatel. S aglomerací to je dokonce 15,3 miliónů obyvatel. Rozkládá se na ploše 1 483 km2 a hlavními jazyky jsou zde hindština, paňdžábština a urdština. Dillí je velmi kosmopolitní město. Bohužel zde ze 14 milionů obyvatel žije 1,4 milionů lidí pod hranicí bídy. V rámci Dillí se nachází i hlavní město Nové Dillí – je součástí města a sídlem federálních vládních orgánů. Dillí se tedy administrativně dělí na Nové Dillí, Národní svazové teritorium Dillí a na dalších osm distriktů, kterými jsou centrální, severní, jižní, východní, severovýchodní, jihozápadní, západní a severozápadní Dillí. Nové Dillí se rozkládá na ploše 42,7 km2 a má přes 380 000 obyvatel.
Zajímavá místa
Chcete-li poznávat Indii, byla by škoda minout hlavní město. Ano, má spoustu nevýhod. Je to chaotické město a je zde i velké znečištění vzduchu a vody, ale přesto vám má v mnohém co nabídnout. A co si tu lze prohlédnout? Budete-li ve městě Nové Dillí, neměla by vám uniknout především tato místa (pozn. Některé z nich spadají do města Dillí, jehož je Nové Dillí součástí):
Národní muzeum Nové Dillí
Chcete poznat více z kultury a historie Indie? Pak pro vás bude tím pravým místem, kam byste měli směřovat v Novém Dillí, zdejší národní muzeum. Najdete tu artefakty různého stáří, některé sahají až 4 000 let zpět do minulosti. Jde o různé kamenné sochy, miniaturní malby, mince a další památky tehdejšího umění. Důležitou součástí je také Centrální asijská galerie.
Radžghát
Radžghát je místem kremace slavného Mahátmi Gandího. Jistě i vám toto jméno mnohé řekne. Jde o známého politika, který bojoval za zájmy Indie. Ve svém pokročilém věku byl zavražděn. Najdete tu černý mramorový pomník a v blízkosti tohoto místa se nachází také muzeum, které mu je věnované.
Lotosový chrám Baháí
Unikátní je Lotosový chrám, který má skutečně tvar lotosu. Tato stavba není nikterak stará. Dokončena byla až koncem 20. století. Chrám je vystavěn z betonu a bílého mramoru a kolem něj se rozprostírá devět jezírek. Je to strhující podívaná. Kolem stavby je zeleň, která je pečlivě udržovaná.
Humájúnova hrobka
Zajímavá je i Humájúnova hrobka se svou rozlehlou a upravovanou zahradou. Humajún byl mughalský císař ze 16. století. Jeho hrobka je nádherná, stejně jako celé mauzoleum, které má načervenalou barvu.
Jama Masjid (Džámí)
Jde o unikátní mešitu, která patří mezi největší stavení tohoto typu na světě. Byla vystavěna v 17. století za vlády Šáhdžahána. Dobré je, že si ji můžete prohlédnout i zevnitř. To u mnohých mešit nejde. Pouze do modlitebny se zde nedostanete.